The Pond Library

Vraag en Antwoord

masale vissterfte (...
 




masale vissterfte (nog steeds)

Lid
Berichten: 23
Topic starter

de vorige post die ik gemaakt heb met het begin van de sterfte is om wat voor reden dan ook gesloten 😡 , dus daarom opnieuw.

Wat er precies aan de hand is met m'n vijver weet ik niet maar sinds een paar dagen zijn er al 9 vissen overleden, gelukkig waren het niet de koi's maar de goudwinden, zoudzeelt, goudvissen en een albino karper.
Ik ben wel bang dat er een ziekte of zo in de vijver zit.
De vissen zagen er allemaal gezond uit, geen rode plekken, witte stippen en dergelijke.
De vijver is een week geleden wel behandeld met een anti algen middel.
eerst heb ik een tijd gebruik gemaakt van de velda i-tronic maar op aanraden van aquadiscount.nl hebben we die maar uitgezet omdat die schijnbaar op lange termijn dodelijk is voor de koi's en hebben van aquadiscount.nl een anti algen middel gekregen die niet schadelijk zou zijn voor de vissen.
Aan de I-tronic kan het volgens mij niet liggen die is pas 1 1/2 maand aangesloten.
de waterwaarden zijn:
no2= 0
no3= 0
ph= 6 (te laag)
gh= 2 (gisteren weer gh plus toegevoegd maar blijkbaar niet voldoende)
kh= 15 (te hoog)
nh4= 1mg/l
nh3= 0.006mg/l

zuurstof tekort heb ik ook al aangedacht aangezien de algen nu zeer snel zijn afgestorven en algen ook zuursof planten zijn, maar er zijn nog voldoende andere planten en zuurstof bollen in de vijver.
ik ben al een hoop water aan't verversen.
de rest van de vissen gedragen zich normaal en zien er gezond uit.

wie weet wat het mischien kan zijn?

groeten van een heel bezorgde vijver fanaat.


   
Lid
Berichten: 1160

een gh waarde van 2 en een kh van 15 da heb ik nog nooit geweten

ma kzou eigenlijk niet weten hoe dan die massale vissterfte komt alhoewel een ph van 6 wel redelijk zuur is, maar dan niet dat daar de oorzaak ligt van de vissterfte

al een in de kieuwen gekeken ondertussen van de dode en levende vissen, mss kieuwrot of beschadiging, dat zie je niet zo gouw van buiten af

of anders parasieten, springen de vissen regelmatig omhoog om maken ze rare tuimelingen in het water?


   
Lid
Berichten: 23
Topic starter

voor zover ik weet is een ph van 7.5 goed, maar die kh is inderdaad extreem hoog en de gh kon niet hoger omdat ze hier in de winkel niet meer gh plus hadden dan voor 12m3 4 gh te verhogen, vijver is zo'n 20m3.
dat die waarden nu zo reemd zijn komt waarschijnlijk ook omdat er nu al een hoop water ververst is en er nog steeds ververst wordt.
de vissen gedragen zich normaal en zijn ook lekker actief, van de week waren ze wel achter elkaar aan't jagen maar ik dacht dat dat paringsdrift was.
de kieuwen zien en mooi rood uit.
elke keer voordat er een doodgaat licht ie meestal wel op z'n rug zwaar te ademen(voor zover je dat van vissen kunt zeggen) dus je ziet 'm echt "puffen" met z'n kieuwen.

de vissen springen niet uit het water of zo.


   
Lid
Berichten: 1160

idd een ph van 7,5 is perfect, alleen had jij gezegd dat die 6 was


   
Lid
Berichten: 128

het klinkt voor mij alsof ze dor een of andere toevoeging vergiftigd worden. Staat in de bijsluiter van het anti-algenmiddel iets over risico's bij afwijkende watersamenstelling? (B.v. de zware metalen die in de meeste anti-algen middelen zitten zijn veel giftiger voor vissen bij een lage pH...).

Persoonlijk zou ik alleen algen willen bestrijden door de plantengroei te optimaliseren en eventueel water te verversen. (M.a.w. aan de oorzaak werken en niet aan het symptoom.)

Ik zou dagelijks een flink deel van het water verversen omdat ik de watersamenstelling niet zou vertrouwen bij deze verschijnselen. Maar wil je meer zekerheid dan kan je beter een 'koidokter' laten komen. Zo van een afstand is het nooit echt goed te beoordelen en dan krijg je meteen een op maat gesneden advies m.b.t. de verdere verzorging & waterkwaliteit.


   
Lid
Berichten: 128

Ik zie nog wat in je vraag; klopt het volgende:

1 anderhalve maand I-tronic aangesloten
2 I-tronic uitgezet maar GEEN WATER VERVERST
3 anti-algenmiddel toegevoegd
4 vissterfte

Als dat klopt dan heb je eerst zware metalen toegevoegd aan het vijverwater (door de I-tronic). Deze metalen zijn nog altijd in het vijverwater aanwezig (geen water ververst). Vervolgens heb je nogmaals een dosis zware metalen toegevoegd (door het anti-algenmiddel). Dat betekend dat er een twee keer zo hoge concentratie aan zware metalen in het water aanwezig is als door de fabrikanten wordt aangeraden (zowel van de I-tronic als van het andere anti-algenmiddel). In combinatie met een relatief lage pH kan dit je vissen wel eens aan het vergiftigen zijn.

Als bovenstaande vermoeden klopt dan is de remedie simpel, maar moet wel snel worden uitgevoerd: elke dag een groot deel van het water verversen (mag best een derde deel van het water zijn of meer), dit zeker een dag of 4 volhouden. Dit om de concentratie aan zware metalen te laten afnemen tot een acceptabel niveau.


   
Lid
Berichten: 23
Topic starter

hij was ook 6.
ik dacht dat een te hoge ph zuurder was !?
heb er ook niet heel veel verstand van. anders had ik hier ook niet gevraagd wat er aan de hand was.
de waarden vandaag zijn nadat ik gister weer 1/3 ververst heb:
ph=6,5 (gaat de goeie kant op)
kh=7
gh=3
no2=0
no3=0
nh4=0.5mg/l
nh3=0.002mg/l

en vandaag gelukkig geen vissterfte gezien.
maandag weer ghplus halen om de gh weer omhoog te halen.

zit er over te denken om een put te laten staan om zo regelmatig water te kunnen verversen met grond water.
vraag me alleen af of dat wel goed is voor m'n vijver en m'n vissen.
en natuurlijk het nadeel. wat als er roest in het grondwater zit? zie je dat dan in de vijver?


   
Lid
Berichten: 23
Topic starter

tekenaar wrote: Ik zie nog wat in je vraag; klopt het volgende:

1 anderhalve maand I-tronic aangesloten
2 I-tronic uitgezet maar GEEN WATER VERVERST
3 anti-algenmiddel toegevoegd
4 vissterfte

Als dat klopt dan heb je eerst zware metalen toegevoegd aan het vijverwater (door de I-tronic). Deze metalen zijn nog altijd in het vijverwater aanwezig (geen water ververst). Vervolgens heb je nogmaals een dosis zware metalen toegevoegd (door het anti-algenmiddel). Dat betekend dat er een twee keer zo hoge concentratie aan zware metalen in het water aanwezig is als door de fabrikanten wordt aangeraden (zowel van de I-tronic als van het andere anti-algenmiddel). In combinatie met een relatief lage pH kan dit je vissen wel eens aan het vergiftigen zijn.

Als bovenstaande vermoeden klopt dan is de remedie simpel, maar moet wel snel worden uitgevoerd: elke dag een groot deel van het water verversen (mag best een derde deel van het water zijn of meer), dit zeker een dag of 4 volhouden. Dit om de concentratie aan zware metalen te laten afnemen tot een acceptabel niveau.

ja dat klopt dus precies.
volgens de dealer was dat anti alg middel niet schadelijk voor de vissen.
en helaas is de verpakking al weg gegooit.
k heb dus nu al een groot gedeelte vervangen en zal dat nog wel even blijven doen.
alleen een nadeel is dat 't leidingwater is.
daarom mijn vraag of t ook met grond water kan/mag.
en roest in het water, is dat niet schadelijk voor de vissen?


   
Lid
Berichten: 128

Uit de bijsluiter van de I-tronic:

"Zorg voor voldoende hard water met een
minimale carbonaat hardheid (KH) van 6° DH en een minimale gezamenlijke hardheid (GH) van 8° DH. De
pH waarde dient ten minste pH7 te bedragen."

En verderop:

"De I-Tronic is zo geconstrueerd dat er in normaal vijverwater, met een pH waarde van pH7 of
meer, vrijwel geen te hoge concentraties van Cu-ionen kunnen voorkomen. Daar Velda echter geen toezicht
heeft op het individuele gebruik van dit apparaat en ook geen inzicht heeft in de milieuomstandigheden van
de betreffende vijver, draagt Velda geen verantwoording voor eventuele mislukkingen of schades."

=========================================

Grondwater: afhankelijk van de samenstelling van dat grondwater. IJzergehalte kan te hoog zijn, zuurstofgehalte te laag en temperatuur is zowieso erg laag (snelle veranderingen in watertemperatuur moeten wordne vermeden).

Lijkt me een grote investering die niet nodig is, dus. Eerder investeren in een goede plantengroei (bijvoorbeeld een plantenfilter).


   
Lid
Berichten: 23
Topic starter

Er zit ook een groot plantenfilter aan de vijver, kijk maar eens hier
De planten groeien goed dus ze nemen dan ook een hoop meststoffen op.
Wil dat zeggen dat ik geen water hoef te verversen dan !?
of in mindere maten ?

Het nadeel van leiding water is dus dat je en het water moet betalen maar ook nog eens de rioolheffing over dat water, een beetje dubbel op dus.

De kosten voor een grondwaterput zijn niet zo hoog, aangezien familie van mij dat kan doen.


   
Lid
Berichten: 128

Ik zou zeggen: probeer een en ander uit te vinden over waterchemie en vijverwatersamenstelling. Iets over nitriet, nitraat, stikstofcyclus, zuurgraad en dergelijke, meet en weet 🙂


   
Lid
Berichten: 24

Ik denk dat de i tronic de grootste medeverantwoordelijke is voor je vissterfte .
dat je waterwaardes niet o.k zijn is ook niet goed .Om terug te komen op de "die tronic" , deze moet zo snel mogelijk uit je vijver . Ik had er ook een totdat iemand me wat linken gaf naar eerdere gebruikers .Zelf heb ik mij een paar dagen verdiept in het apparaat en me door verschillende experts laten informeren over het ding .
Tot mijn grote schrik heeft het apparaat maar een functie :'je vissen om zeep helpen.

Het is wat er al eerder gezegd is : water verversen en je waardes optimaal maken.


   
Lid
Berichten: 9

Op dit forum zijn veel negatieve berichten te lezen over de I-tronic valt mij op.
Mijn ervaringen met de Velda I-tronic (35 in mijn geval) zijn echt positief.

Inmiddels heb ik nu zon 6 jaar een koi-vijver van 27.000 liter en de laatste 2 jaar veel last van algvorming.

Na het meten van de waarden bleken deze aardig in de buurt te zijn van wat ze moeten zijn. Al meet ik maar heel af en toe.

De I-tronic heb ik (2 jaar terug) parallel in mijn watercircuit opgenomen zodat ik hem af en toe kan aanzetten. Meestal laat ik hem in de maanden mei/juni/juli meedraaien de rest van het jaar niet.

Inderdaad sinds 2 jaar totaal geen algen meer en een zeer heldere vijver, maar die had ik eerder ook al.

Ook zijn mijn Koi's gezond en komen er elk jaar weer een aantal kleintjes bij, ook in die 6 jaar nog geen sterfgevallen gehad (op een reiger na).

Misschien heeft iemand iets aan deze bijdrage. 🙂


   
Lid
Berichten: 24

het hoeft niet aan de i tronic te liggen.

ik weet natuurlijk niet hoe groot jou plantenfilter is en of je planten in de vijver heb buiten je algen om. en hoeveel luchtbollen en of venturi's er mee draaien.( je linkje van een foto eerder op deze pagina werkte niet)

maar gek genoeg kan een teveelheid van planten en luchtbollen/venturi's te veel zuurstof/lucht in het water aanbrengen. waardoor je vijver oververzadigt kan raken met gassen,let op lucht bestaat voor 80% uit stikstof! vissen kunnen dan last krijgen van gasblaasjesziekte, de gasballetjes die zich in de vijver vormen kunnen door de vis bv in de bloedvaten worden opgenomen en de kieuw weefsels en ogen aantasten. (wel zijn er dan eerder bij deze vissen zeer kleine blaasjes op de vinnen te vinden, voor de rest zie je niks bijzonders aan de koi) wat kan leiden tot sterfte.

waterwaardes moeten zeker beter worden en laat een koi dokter komen om te kijken of er een bactrieele ziekte in je water zit.

en verversen zou ik zeker met leidingwater blijven doen een koi hobby kost geld dat weet je als je er aan begint. als alles weer goed draait probeer dan je waardes goed te houden dat scheelt verversen en ziektes.


   



The Pond Library

Als tuinliefhebber is een waterpartij zoals een vijver of waterornament essentieel om je tuin echt compleet te maken. Een vijver wordt pas echt tot leven gebracht met waterplanten, vijvervissen en waterdieren. En voor liefhebbers van prachtig gekleurde gekleurde koi, staan bekend als koi keepers.

Op de "Nieuw hier? Start hier!" pagina vind je een volledig overzicht van de meest interessante en populaire artikelen op de website.

De Vijvers en Koi Kennisbank bevat uitgebreide achtergrondinformatie over alle aspecten van de tuinvijver en de koi-hobby. Hier vind je basiskennis en uitleg over alle begrippen.