Forum
Hallo allemaal,
Ik heb me net aangemeld op dit forum.
In mijn vorige tuin hadden we een kleine vijver aangelegd met wat waterplantjes (o.a. kafferlelie, waterlelie Fire Crest) en een elftal goudwindes. Hier hadden we enorm veel plezier van! Helaas konden we de vijver niet meenemen naar ons nieuwe huis...
Inmiddels wonen we alweer een tijdje op het nieuwe adres, en onze handen jeuken! We hebben in onze (stads)tuin ruimte gemaakt en ons oog is gevallen op een voorgevormde Ubbink-vijver van 750 liter. Nog niet gekocht.
We hoeven alleen nog maar te beginnen met graven en de vijver te plaatsen. Maar...
Is dat wijs om dat nu te doen? Kunnen we ondanks de herfst (het zal dan begin november zijn) toch de vijver al vullen met water en de eerste planten erin zetten? Nog geen vissen, dat zal pas volgend jaar worden. EN ik begrijp dat het "acclimatiseren" van het vijverwater belangrijk langer duurt vanwege de temperatuur, maar betekent dat dat het onmogelijk is om de vijver met water en eerste plantjes alvast "neer te zetten"?
Hoi Marijke ,
Ik zie daar geen probleem in. Deze moment van het jaar staat het grondwater op zijn laagste peil en is het de ideale tijd om aan een vijver te beginnen. Afwerken kan altijd nog in het voorjaar.
Ik zou de vijver vullen maar er nog geen planten in plaatsen. Het seizoen van de planten is nu voorbij en het is beter om te wachten tot volgend jaar, dan zijn de nieuwe planten overal te verkrijgen. Met de vissen zou ik ook wachten tot volgend jaar.
Bedankt voor uw antwoord!
Marijke
Hallo Marijke.
Mocht je ooit in de toekomst besluiten dat je ook graag koi in je vijver(tje) wilt hebben, bedenk dan dat 750 liter echt veel te weinig is. De (een) regel is 1000 liter water per koi.
Kijk trouwens ook eens op het internet naar 2e hands vijvers.
Veel hobbyisten stoppen ermee en bieden vaak complete vijvers (met filters) aan voor een zeer aantrekkelijke prijs.
Succes ermee,
Mike
Beste Mike,
ik vind Koi heel leuke vissen, maar ik denk niet dat die geschikt zijn voor ons... De tuin is niet groot genoeg voor een grotere vijver en dat kan ik ze niet aandoen... We houden het bij enkele goudwindes en (hopelijk schrijf ik het goed) shubunkin. Maar dat duurt nog wel een tijdje eer we die erin doen (eerst de lente maar laten komen en plantjes erin!)
Goede tip om tweedehands te kijken! Probleem is echter altijd: hoe krijgen we zo'n grote bak (we willen voorgevormd) thuis...
Ons tuincentrum heeft een leuke aanbieding, ik zie soortgelijke vijvers 2ehands niet veel goedkoper (integendeel zelfs) en het tuincentrum bezorgt thuis tegen een kleine vergoeding.
Bedankt voor je tip!
Marijke
Hoi,
In feite is het najaar zeker nog een geschikt moment om een vijver aan te leggen, op die voorwaarde vind ik dat je hem netjes in orde kan brengen qua eerste beplanting, substraten ed. Zoals de Rie zegt kan je hem natuurlijk wel echt afwerken in het voorjaar. Zo krijgt de vijver de hele winter de tijd om tegen de lente ingelopen te zijn.. er zullen reeds kleine micro-organismen in komen wonen zijn, de plantjes vormen wortels bij.
Nadeel van vijveraanleg voor de winter is dat je meteen werk zal moeten maken om bladinval te voorkomen, vriesschade te voorkomen. Zeker met zo een klein vijvertje is de kans groter.
Gezien de periode momenteel, en gezien er inderdaad niet veel meer te rapen is in de vijvercentra (plantjes) + je vijvervolume is het mijn inziens misschien beter om de vijveraanleg uit te stellen tot het moment dat er geen vriesweer meer verwacht kan worden. Je begint dan met een propere vijver (geen bladeren erin, minimaal slib), dat laat je maar gerust wat inlopen. Wat later zijn de plantjes terug verkrijgbaar in de winkels en kan je starten met de uitzet ervan. Nog wat later zijn de vissen in de winkels ondertussen helemaal geacclimatiseerd van de start van het nieuwe seizoen (transport, nieuwe omgeving..) en maak je meer kans om sterkere vissen aan te schaffen. Ook is ondertussen de temperatuur al wat meer gestegen wat de afweer van de vissen ten goede komt. De vijver is ondertussen mooi aan het rijpen en kan je dan met de uitzet van enkele vissen verder aanrijpen. Ga niet onmiddelijk veel vissen uitzetten, dat zorgt enerzijds voor een plotse verhoogde belasting van je water (controle!), en later kom je toch wel weer wat mooie visjes tegen die je graag wil kopen zodat je dan niet met een overbevolking te kampen krijgt nadien.
De cursus van aankomende zaterdag lijkt ideaal voor jou, niet 😉
mvg, Timpie
Timpi, bedankt voor je stof tot nadenken! Ik heb in 1 van de tuincentra nog plantjes gezien, daar hangt het inderdaad wel van af...
Maar... welke cursus zaterdag en waar?
Hoi Marijke,
Ga eens kijken op de site : http://www.koi2000.be en klik naar het topje workshop - informatie. Er is elders hier op de site ook al over gepraat geweest..
mvg, Timpie
Ik heb in meerdere tuincentra en vijvercentra nog meer dan genoeg planten gezien. Ik heb vorige week nog planten gekocht met 20% tot 40% korting ivm einde seizoen.
Originally posted by timpie
Hoi Marijke,
Ga eens kijken op de site : http://www.koi2000.be en klik naar het topje workshop - informatie. Er is elders hier op de site ook al over gepraat geweest..
mvg, Timpie
Ai, spijtig, dat is in België en daar woon ik te ver van af... Verder ben ik niet van plan koi's te nemen (te kleine vijver), maar toch bedankt voor de tip!
Originally posted by zut
Ik heb in meerdere tuincentra en vijvercentra nog meer dan genoeg planten gezien. Ik heb vorige week nog planten gekocht met 20% tot 40% korting ivm einde seizoen.
Helaas waren ze bij ons niet afgeprijst... Maar dat kan nog komen!
En inderdaad, ze zijn er nog! Niet bij Intratuin, daar is de hele vijverafdeling tijdelijk weg vanwege de kerstshow (ja, ja...), maar elders wel.
Nu nog vijverplanten kopen is verloren geld . Alles wat met waterplanten te maken heeft moet liefst geplant worden in het groeiseizoen!
Originally posted by etienne
Nu nog vijverplanten kopen is verloren geld . Alles wat met waterplanten te maken heeft moet liefst geplant worden in het groeiseizoen!
Ik vind het zelf vreselijk als ik iemand iets aanraad en die iemand antwoordt met "ja, maar..."
En nu doe ik het zelf 😮 : ja, maar...
... ik heb begrepen dat er (zuurstof)planten zijn die (enigszins) wintergroen zijn en die schijnen wel te kunnen.
Roep gerust maar, als dit een fabeltje is! 😉
Bij het verplanten van gelijk welke plant is het de bedoeling dat de plant zich zo vlug mogelijk aanpast aan haar nieuwe omgeving. Dit kan een waterplant alleen maar in de groeifaze.Een waterplant in rust wil meestal zeggen dat de plant zich door de temperatuur in een soort winterslaap terugtrekt.Laten we het een beetje vergelijken met nu vissen in je vijver brengen.Het is moeilijkheden zoeken.
Als de planten afsterven krijg je een heleboel rottend materiaal in het water wat absoluut niet bevorderlijk is voor de vissen.
Originally posted by etienne
Bij het verplanten van gelijk welke plant is het de bedoeling dat de plant zich zo vlug mogelijk aanpast aan haar nieuwe omgeving. Dit kan een waterplant alleen maar in de groeifaze.Een waterplant in rust wil meestal zeggen dat de plant zich door de temperatuur in een soort winterslaap terugtrekt.Laten we het een beetje vergelijken met nu vissen in je vijver brengen.Het is moeilijkheden zoeken.
Als de planten afsterven krijg je een heleboel rottend materiaal in het water wat absoluut niet bevorderlijk is voor de vissen.
Klinkt ook inderdaad wel logisch...
Dan maar geduld oefenen, denk ik (moeilijk, moeilijk!)
Ik heb regelmatig planten zowel in tuin als vijver nog in het najaar gekocht en verplaatst. Ze zijn dan misschien wel in rust maar bij de eerste temperatuur verhoging zullen ze direct gaan groeien. Het is bij mijn vorige vijver prima gegaan. Ik heb dit jaar een nieuwe vijver en beek aangelegd. In de beek heb ik afgelopen weken nog planten geplaatst. Het merendeel zal het prima redden. Natuurlijk sterven er nu wat bladeren af maar deze verwijder ik. Een deel zal naar de vijver verdwijnen maar ik ben van mening dat rotting ook een natuurlijk proces is waar de vijver geen last van zal ondervinden.
Dat is dan uw mening. Elk heeft recht op de zijne!
Planten dien je te verplanten als ze in rust zijn. Toch die met blote wortel zoals we in de tuinsector zeggen. Bomen verplant je ook als ze in rust zijn). Ideale verplantperiodes zijn najaar en voorjaar. Planten die in pot staan kun je het ganse jaar door verplanten.
Sorry webmaster ,wij hebben het hier over waterplanten.Die worden verplant gedurende de groeiperiode.
Originally posted by etienne
Dat is dan uw mening. Elk heeft recht op de zijne!
Inderdaad. Daarom schrijf ik het hier ook 😀
Toch even informeren bij mensen die waterplanten kweken en in de sector bezig zijn?
Kan leerrijk zijn!
Ik doe het al 5 jaar op deze manier. Tot nu toe naar volle tevredenheid.
Mijn planten gaan alleen maar dood omdat mijn katten ze opeten of ontwortelen 🙁 Vooral de planten met dunne bladeren zijn favoriet.
A la bonneure!!
Oeps, ik wist niet dat ik zoveel losmaakte 😉
Ik begrijp wel dat de meningen zéér verdeeld zijn...
Originally posted by marijke
Oeps, ik wist niet dat ik zoveel losmaakte 😉Ik begrijp wel dat de meningen zéér verdeeld zijn...
Ik kan Etienne zijn mening alleen maar delen.
Mijn ervaring: vorig najaar kocht ik voor +/- 150€ waterplanten,de helft heeft het voorjaar niet gehaald.Veel verloren geld dus,als ik nog nieuwe waterplanten koop zal het enkel nog in het voorjaar(mei)zijn.
Maar inderdaad,ieder heeft recht op zijn mening,ik vertel alleen mijn ervaring .
Succes met welke beslissing je ook neemt en met je nieuwe vijver.
Lowie 😉
Hoi Marijke,
Je maakt niets los. Dit is een goed bewijs dat iedereen een andere mening heeft bij het vijveren.Niets mis mee natuurlijk, maar voor iemand die hier een vraag steld niet gemakkelijk. Je zou op den duur door de bomen het bos niet meer zien.
Ik persoonlijk, zou net als Etienne, wachten tot volgend jaar om nieuwe planten te plaatsen. Ze zullen veel beter aanslaan dan wanner je ze nu plaatst. Nu gaan ze enkel maar verdorren.
Mede dankzij jullie goede raad plus overleg met tuincentrum heb ik besloten GEEN planten te kopen!
Wat heb ik wel gedaan? De voorgevormde vijver is vanavond gekocht (tja, het was een aanbieding, en precies de vorm die we zochten en als echte Hollander sla je dan toch je slag 😉 ...).
Inderdaad, zei de verkoper, nu GEEN planten erin. Naast het feit of ze al dan niet de winter doorkomen (volgens hem viel dat mee, maar jullie meningen gaven de doorslag), heeft het geen enkel nut. De temp van het water zal gauw zo laag worden dat ook algen weinig zin hebben in een explosieve vermenigvuldiging...
Gewoon de vijver neerzetten en vullen met leidingwater. Verder niets doen.
Wel is het zaak, zo heb ik begrepen, om in de gaten te houden wanneer de watertemp na de winter gaat stijgen. Dan wordt het tijd om te gaan planten en dat valt samen met de tijd waarin de eerste waterplanten te koop zijn.
De visjes zijn volgens de verkoper normaliter al in maart te plaatsen, ze zijn hard (goudwindes, shubunkin) genoeg om dan al uit te zetten, zelf wacht ik liever even tot de lentebeplanting goed is aangeslagen en de vijver "gestabiliseerd" is.
Iedereen bedankt voor het meedenken, en de discussie is zeker niet voor niets geweest, ik heb er veel van opgestoken!
De vijver zal enkele maanden kaal blijven, maar zoals ik al zei, als zuinige Hollandse kon ik dit model niet laten liggen 😉
En dankzij jullie bespaart deze zuinige Hollandse ook geld aan waterplanten die waarschijnlijk de winter niet door zouden komen als ik ze er nu indeed (wat oorspronkelijk wel mijn plan was).
Nogmaals bedankt, en... ik zal zeker terugkomen op dit forum!
beste marijke, ik leg al vele jaren met succes vijvers en tuinen aan, dit is dan ook mijn beroep. uit eigen ervaring kan ik je zeggen dat een vijver plaatsen zonder r gelijk planten in te zetten altijd uitloopt op teleurstellingen. er zijn zeker planten die je nu niet kan planten in de vijver. maar er zijn ook enkele soorten die je wel nog kunt plaatsen. deze planten zijn sterk genoeg daarvoor. een andere ervarin die ik heb is dat de algen groei eerder komt dan dat er waterplanten te koop zijn. watreplanten verkoop start altijd pas na half maart. terwijl de algen vaak al in eind feb. de kop op steken. en dan ben je dus te laat. tuurlijk , ik raad je niet aan om nu kapitalen uit te geve naan waterplanten. maar zijn toch wel wat plantjes nodig in de vijver hoor.
ik denk hierbij aan de volgende soorten:
gedoornd hoornblad
gele lis
dotterbloem
waterdrieblad
grote egelskop
Meneer t'voschke heeft gelijk Marijke.
Deze planten zullen het inderdaad overleven om nu geplant te worden.
Toch heb ik hierbij enige bedenkingen.
Laten wij daarbij onderscheid maken tussen de zwevende algen en de draadalgen.
°Eerst de zwevende algen. Die zijn er oorzaak van dat je water groen kleurt. Die algen zijn altijd in het water aanwezig . In mindere mate zie je ze niet ,maar wanneer ze te excessief vermenigvuldigen krijgt het water een groene kleur en is het niet meer helder zodat wij onze vissen niet meer zien. Deze algen zijn ook de eerste planten(eencelligen) die in het voorjaar beginnen te groeien. Zij zijn reeds lang actief vooraleer de andere planten uit hun winterslaap komen(de een al vlugger dan de andere).Een algenbloei in het voorjaar is dan ook niet te vermijden en zelfs normaal. Wanneer de planten beginnen te groeien zullen ze eveneens voedingsstoffen uit het water halen om te groeien(dit is ook wat de algen doen). Daardoor ontstaat er een concurentiestrijd tussen de algen en de andere planten. Naarmate de planten beter gaan groeien zullen de algen verminderen en zal het water weer helder worden.
Het enige voordeel om nu planten in de vijver te zetten is dat ze misschien vlugger beginnen te groeien dan wanneer ze in het voorjaar worden geplant. Het nadeel is echter dat de afgestorven plantengedeelten (door de winterperiode zeer reëel) voor een supplement aan voeding in het water zullen zorgen waardoor de algen in het vroege voorjaar beter zullen groeien.
Mijn ervaring is dan ook dat de voordelen niet opwegen tegen de nadelen.
° Nu de draadalgen: Draadalgen zijn niet van nature in alle water aanwezig. Deze komen in het water doordat hun sporen worden meegebracht. Dit kan door vogels of andere dieren, maar op de eerste plaats door planten die in de vijver geplant worden en waar de sporenvan de algen aankleven. Wanneer je nu in een nieuwe vijver reeds voor de winter planten inbrengt heb je een reuzekans dat je ook reeds vroeg in het voorjaar draadalgen in je vijver zult hebben. Aangezien de vijver nog absoluut geen ecologisch evenwicht heeft krijg je een draadalgenexplosie van je welste.
Eenmaal een plantenvijver een aantal jaren oud is zijn er voldoende planten die tegenwerk kunnen bieden aan de algen.
Algen en planten vormen stoffen waardoor ze de groei van hun concurenten afremmen. Zeker het eerste jaar zijn de algen in de meerderheid waardoor de planten weinig kansen krijgen om weerwerk te bieden.
Daarom een goede raad :
Wacht tot in het voorjaar om planten in de vijver aan te brengen. Als je dat doet ,zorg zeker voor voldoende zuurstofplanten en onderwaterplanten . Liever teveel planten in het begin dan te weinig.
Bij de aankoop van je planten is het ook belangrijk te kijken of er draadalgen in de bakken aanwezig zijn waar de planten worden bewaard door de handelaars. Helaas zijn er bijna geen andere meer!
Wanhoop niet als de eerste jaren een beetje tegenvallen door algengroei,naarmate de plantengrei ruimer wordt zullen de algen meer en meer verminderen.
Daarom ook voorzichtig zijn met het inbrengen van vissen gedurende de eerste jaren. Zij zijn immers producenten van voedingsstoffen voor de planten in het water. In kleine vijvers zijn die bijna altijd te hoog. Hoe meer vissen ,hoe zwaarder belastend voor het evenwicht van de vijver.
Ik heb al vijvers sinds 1975 als gepassioneerd amateur ,zowel natuurlijke vijvers als koivijvers.Dit schrijf ik niet om te bluffen ,maar alleen om aan te tonen dat ik toch wel enige ervaring heb in die materie.
Veel succes met je nieuwe vijver !!