Forum

vele vragen aan koi...
 

vele vragen aan koi leifhebbers

 jan
Lid
Antwoord: 2
Topic starter

Ik ben nu van plan om een nieuwe vijver te maken en wel een rechthoekige van 3.60 m bij 1.80m en ongeveer 1.20m diep.
Deze vijver ga ik opmetselen met kalkzandsteen met een sierrand die 40cm. boven het tuinniveau uitkomt.
De vijver zal aan de binnenkant voorzien worden van "gelast" vijverfolie om hem waterdicht te maken.
Het voordeel van deze vijver is dat ik hier gemakkelijk een betongaas constructie kan plaatsen.

Ik heb de meeste artikelen gelezen en heb een aantal vragen waarover ik graag advies zou willen vragen.

Als ik besluit om een koi vijver te maken (ca 7000 liter) welk filtersysteem kan ik dan het beste gebruiken?.
Ik heb gelezen over bodemdrainages, een vortex, een biofilter, skimmer en circulatiepomp.

* hoeveel bodemdrainagepotten heb ik nodig en op welke plaats?
* hoe groot moet de afzuigleiding hiervan zijn?
* Hoe voer ik de afzuigleiding door het vijverfolie?
* Wat is een goede diameter voor de vortex?
* welk biofilter raad u mij aan?
* welke pomp raad u mij aan?
* wat is de aanvoerhoogte van het biofilter/hoe hoog moet het biofilter staan?
* is een uv lamp noodzakelijk?
* mag de skimmer gekoppeld worden aan de circulatiepomp, dus zonder afzonderlijke skimmerpomp?
* wat is de diameter van de leidingen tussen vortex-biofilter-skimmer en pomp?
* gaat de afvoerleiding van de skimmer bij de vortex op, of bij het biofilter?

Ik realiseer me dat ik een groot aantal vragen stel.Het is echter beter om van te voren alles goed te overdenken
dan later met de problemen te zitten.
Ingewikkelde technische constructies zijn voor mij geen probleem, wat niet te koop is maak ik evt. zelf (ik werk in de metaalbewerking).

Zou U mij een antwoord kunnen geven op de (vele) vragen?. Hiermee zou U mij hiermee enorm helpen.

Alvast bedankt namens een koi liefhebber in spe.



Lid
Antwoord: 257

Vooreerst moet ik opmerken dat de inhoud van uw koivijver niet voldoende is. Er zullen door de kleine hoeveelheid grote temperatuurschommelingen optreden en daar houden koi niet van. Een goed inhoud begint van zo'n 15.000 liter.

Kies als model rond, ovaal of niervormig. Dat zorgt voor een goede watersturing en de filterinstallatie wordt niet nodeloos ingewikkeld. Voor en vijver van 15.000 liter lijken me twee bodemdrains voldoende. Een hellingsrug in het midden van de vijver met langs elke zijde een diepe kom die afvloeid naar de bodemdrain. Een goede diepte is 1.20 meter aan de zijwanden en 1.60 meter aan de bodemdrains.
De afzuigleidingen worden meestal gelegd in 110 mm, alhoewel ik voorstander ben van 80 mm die overgaat in 110 mm buiten de vijverwand. Dat geeft meer aanzuigkracht op de horizontale leidingen.
Voor de hier boven besproken inhoud lijkt me een vortex met een diameter van ongeveer 1 m ideaal.
U kan kiezen voor een meerkamerfilter of voor conische eenheden die achter elkaar geplaatst worden. Hoofdzaak is: hoe groter hoe beter. Kijk naar een goede en gladde afwerking van binnen, een sterke constructie en eenvoudige opzet. Kies nooit voor klaverbladfilters.
Een goede en betrouwbare pomp met een hoog debiet en een laag stroomverbruik is de 'Sequence'. De pomp is wel vrij duur in aankoop, maar dat wint u terug langs de elektriciteitsrekening.
De biologische filter moet zo kort mogelijk naast de vijver ingebouwd worden. Liefst in een filterkamer. Communicerende vaten geeft u gratis kracht van moeder natuur. Het water in de filters moet ongeveer twee cm onder de bovenrand staan en gelijk met het waterniveau in de vijver.
Als u geen groen water (erwtensoep) wilt hebben, dan raad ik u zeker een U.V. eenheid aan, 30 watt lijkt me voldoende.
Koppel nooit een skimmer op de circulatiepomp van de biologische lijn aan. Dat zal resulteren in een slechte werking van beide systemen.
Alle leidingen (behalve die van de bodemdrainage) worden het best uitgevoerd worden in hogedrukleiding van 40 of 50 mm. Kijk eerst welke de aansluitingen zijn voor de pomp en het filtersysteem. Gebruik zo weinig mogelijk bochten.
Een goede opstelling is:
Biologische filterlijn: bodemdrainage - vortex - meerkamerfilter - pomp - u.v. filter - terug naar vijver 30 cm onder waterniveau.
Skimmerlijn: Skimmer - pomp - naar top van waterval met een bypass naar de vijver 30 cm onder waterniveau. Zonder waterval direcht naar de vijver 30 cm onder waterniveau. Gebruik de beide uitgangen om een goede sturing in de vijver te verkrijgen. Dat betekent dat de terugkeer van de skimmer altijd aan de overzijde staat van de terugkeer van het filterwater.

Met vriendelijke groeten,
Ed



Lid Admin
Antwoord: 1307

Hierbij zou ik nog even een tip willen meegeven.

Per bodemdrain een buis voorzien en een afsluitkraan.

Als je twee bodemdrains aansluit op één buis dan zullen die minder aanzuigkracht hebben dan als je per bodendrain met een buis naar de vortex gaat en ze daar, net voor de vortex samenbrengt.

Zeker wanneer je de filter en vijver onderhoud en je zet de hoofdkraan even open om door te spoelen. Als je dan een buis per bodemdrain hebt dan heb je meer stuwkracht natuurlijk en er zal meer vuil van de vijverbodem doorheen die ene bodemdrain gestuurd worden.

Ik geef deze tip omdat ik het een drietal jaar geleden toen ik mijn koivijver aanlegde niet heb gedaan.

In mijn geval wordt de druk, de zwaartekracht verdeeld over de twee bodendrains omdat ze tesamen op een buis zijn aangesloten.

Ook zeker en vast de bodemdrains op gelijke diepte leggen want als je de ene hoger legt dan de andere dan zal er verschil zijn in druk van bovenaf.

Indien je deze uitleg niet goed hebt begrepen, geen nood want in het artikel "Bodemdrainages" in de filters categroie in de artikels afdeling lees je er alles over en er zijn ook schematische schetsen. In het artikel noemde ik de twee systemen:
Met een afzonderlijk buizenstelsel.
Met een gecombineerd buizenstelsel.

Zeker lezen.

Nadeel van deze tip. Uw filterinstallatie zal wat ingewikkelder worden, meer buizen verwerken en ook wat duurder. Twee grote kranen, enz.

Maar moets je het mij nog eens vragen, ik zou zeker niet meer twijfelen en kiest voor 1 buis per bodemdrain.

Dus de twee bodemdrains aangesloten op een 110 mm buis en zo naar de vortex.



 jan
Lid
Antwoord: 2
Topic starter

Heren, hartelijk dank voor Uw antwoorden.
Ik kan aan het werk.

Jan



Lid
Antwoord: 2

Toch nog een klein vraagje... Waarom zeker geen klaverblad filter gebruiken ?

Mvg,
Steven